رصد دوشنبه (15آذر، 5ربیع الاول، 5دسامبر) :
1357؛ انتشار فهرست خارج كنندگان ارز در بحبوحه انقلاب اسلامی.
1359؛ شهادت سرتیپ خلبان "احمد كشوری".
1366؛ آغاز عقب نشینی نیروهای "ناتو" از خلیج فارس.
1375؛ درگذشت "علی حاتمی" كارگردان سینما.
117ق؛ رحلت حضرت سكينه دختر حضرت اباعبدالله الحسین (سلام الله علیه).
1268ق؛ افتتاح مدرسه‏ "دارالفنون" به همت اميركبير در زمان "ناصرالدين شاه".
2013م؛ درگذشت نلسون ماندلا ، رییس جمهور سابق آفریقای جنوبی.
رصد چهره‌ها
ابراهیم اصغر‌زاده:

احزاب ایران بیش از حد اتوکشیده هستند

احزاب ایران بیش از حد اتوکشیده هستند
احزاب ما خیلی اتوکشیده فکر می‌کنند در حالی که باید شکاف‌های اجتماعی را کشف و بر روی آن هایلایت بکشند.احزاب باید سخنگوی اتفاقات زیرپوستی ...
مهرداد بذرپاش:

برخی مدیران می‌خواهند ایران را سرنگون کنند

برخی مدیران می‌خواهند ایران را سرنگون کنند
واقعاً 37 سال است که برخی مدیران می‌خواهند جمهوری اسلامی ایران را سرنگون کنند، اما مردم نگذاشتند؛ برخی مسئولان خواستند این کار را دنبال...
رصد تحلیل‌ها
کد خبر: ۷۹۲۴۹
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۲
حبیب نیکجو
افراد زمانی با انگیزه سفته بازی وارد معاملات مسکن می‌شوند که انتظار افزایش قیمت در آینده ای نه چندان دور داشته باشند. البته با این شرط که میزان افزایش بازدهی در این بازار بیش از بازارهای جایگزین نظیر بورس، بانک و ... باشد.اما انگیزه دیگری که منجر به تقویت تقاضا می‌شود، نیاز است. بنا برآمارهای مرکز آمار حدود 35 درصد خانوارهای شهری از نعمت دارا بودن خانه محروم هستند ...
وزیر راه و شهرسازی چند روز پیش گفته بود که سال آینده، سال رونق مسکن است. آقای آخوندی مبنای استدلال خود را طرح فروش قسطی واحدهای آماده انبوه سازان به متقاضیان قرار داده است. اما ادعای وزیر تا چه اندازه می‌تواند صحیح باشد؟
در حال حاضر بازار مسکن با یک عدم تعادل در عرضه و تقاضا مواجه شده است. یعنی واحدهای زیادی ساخته شده است که مشتری ندارند. البته زمانی که می گوییم مشتری ندارند، منظورمان این است که فروشندگان واحد های مسکونی برای فروش واحد های خود در قیمت های دارای مشتری تمایلی ندارند. حال برای اینکه این عدم تعادل بخواهد برطرف شود، لازم است که تقاضا تقویت شود. برای اینکه تقاضا تقویت شود، لازم است که انگیزه ای در خریداران مسکن ایجاد شود. این انگیزه یا براساس سفته بازی شکل گرفته است و یا نیازمحور است.

افراد زمانی با انگیزه سفته بازی وارد معاملات مسکن می‌شوند که انتظار افزایش قیمت در آینده ای نه چندان دور داشته باشند. البته با این شرط که میزان افزایش بازدهی در این بازار بیش از بازارهای جایگزین نظیر بورس، بانک و ... باشد.اما انگیزه دیگری که منجر به تقویت تقاضا می‌شود، نیاز است. بنا برآمارهای مرکز آمار حدود 35 درصد خانوارهای شهری از نعمت دارا بودن خانه محروم هستند و این افراد زمانی که تسهیلات مناسب در اختیارشان قرار بگیرد، وارد بازار مسکن می شوند و واحدهای نقلی و ارزان قیمت را خریداری می کنند. مشکل اصلی این افراد نبود سرمایه کافی است.در این شرایط، تا زمانی که یکی از این دو انگیزه تقویت نشود، سخن گفتن از رونق در بازار مسکن بی معناست.

ابتدا به انگیزه دوم می پردازیم. دولت در دو سال و نیم فعالیت خود تلاش های زیادی کرده است تا بتواند تسهیلات مناسبی برای خرید خانه ایجاد کند. با این حال، نفت ارزان و رکود عمیق سبب شده است که دولت منابع مالی لازم برای در اختیار گذاشتن شرایط استثنائی برای اعطای وام مسکن را نداشته باشد. با این حال، ایجاد بازار ثانویه برای اوراق رهنی، سبب خواهد شد که قدرت وام دهی بانک مسکن افزایش یابد و افراد بیشتری بتوانند به خانه دار شدن بیندیشند. افزایش وام مسکن به 100 میلیون نیز سهم به سزایی در افزایش انگیزه خرید خانه در بازار را خواهد داشت. اگرچه تمام این موارد سبب می شود که بازار بتواند از رکود خارج شود، اما اندازه و شمول این وام ها آنقدر نیست که بتواند تحولی جدی در طرف تقاضا ایجاد کند.

اما انگیزه سفته بازی زمانی ایجاد می شود که بازدهی در این بازار بالا باشد که طبیعتا به رابطه مستقیم انگیزه با تقاضا نیاز دارد  زیرا در این شرایط است که سبب می‌شود قیمت افزایش یابد و بازار از رکود خارج شود. با توجه به اینکه تقاضای نوع اول ضعیف است، بعید است در مورد این انگیزه هم اتفاق خاصی رخ دهد.

با این حال، بازار ملک در برخی از زیرمجموعه ها ممکن است با رونق روبه رو شود. واحدهای اداری لوکس برای شرکت های خارجی نمونه ای از آن است که با رفع تحریم ها، امید می رود به سمت رونق حرکت کند.

لذا آنچه روشن است، بعید به نظر می رسد که بازار در یک سال آینده به رونق برسد. هرچند که احتمالا از وضعیت فعلی به شدت بهتر خواهد شد.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: